Upadek Volkswagena - ten dużo bardziej bolesny, bo nie tylko finansowy

W Polsce panuje bardzo silne przekonanie, że wszystkie produkty ( być może, z wyjątkiem spożywczych) są LEPSZE, jeżeli są niemieckie. Tak więc Polacy wierzą w to, że chemia niemiecka jest nieporównywalnie lepsza niż polska, że naprawdę lepiej pierze, ładniej pachnie, że Niemcy nie oszukują, a Volkswageny wyprodukowane jeszcze w Niemczech, są lepsze od tych, które nie są tam produkowane. Słowem - China to China, a co Niemcy to Niemcy.Badania pokazują, że w kulturze niemieckiej najbardziej pociągające są dla nas:
1. dyscyplina i uczciwość
2. solidność i jakość
3. uczciwość i precyzjaSprawa Volkswagena jest więc rysą nie tylko na koncepcie, ale na NIEMIECKOŚCI jako atrybutu wielu marek. Pewne rzeczy były aksjomatem tymczasem ta afera spowodowała, że grunt zaczął się chwiać. Muszę się zgodzić z opiniami w mediach, że w wyniku skandalu ucierpi nie tylko Volkswagen, ale też Mercedes czy BMW, czyli marki, których esencją była również NIEMIECKA JAKOŚĆ I ZAUFANIE.VW kojarzył się ludziom z poczciwością – samochodem dla osoby, która nie musi się popisywać. Dla kogoś, kto się zna. Był synonimem jakości i trwałości, a nie blichtru właściwego markom prestiżowym. Volkswagen nie miał prestiżu, ale miał w sobie solidność i jakość, postrzeganą bezkompromisowo. Nagle okazało się, że marka nie tylko szła na kompromisy, ale też dopuściła się oszustwa.

Nie wiem, co musiał czuć prezes, kiedy dowiedział się o tej sprawie. Nie wiem, czy wiedział o całym procederze wcześniej, czy nie. Ale fakt, że miał odwagę spojrzeć prawdzie w oczy, przeprosić i podać się do dymisji - wymaga szacunku.

Nie uciekł od odpowiedzialności - nie zaprzeczał, nie wykręcał się, nie szukał winnych, nie dyskutował.

Tak – źle się stało, że wiara w solidną niemiecką jakość i uczciwość została zachwiana, że ktoś oszukał i robił to przez wiele lat. Dobrze, że znalazł się też ktoś, kto wziął za to bezdyskusyjną odpowiedzialność.

Straciliśmy wiarę w niemiecką uczciwość, ale zyskaliśmy wiarę w uczciwość lidera. Być może dlatego, że świat teraz potrzebuje wiary w odpowiedzialność rządzących, bardziej niż w ekonomiczność i ekologiczność samochodów.

Trwa ładowanie komentarzy...